Zihinsel engelli bireye hapis cezası!

Zihinsel engellilik oranı %70 olan birey mahallesinde gördüğü 12 yaşında kıza sarıldığı için Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar ve kişi hürriyetinden yoksun kılma suçlamasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İnfaz gereği 2 yıl 2 ay ceza çekmek üzere Şubat 2020 de Metris ceza evinde hapsedildi.  

2017 yılı Eylül ayında gerçekleşen olay nedeniyle 12 Aralık 2019 tarihinde Bakırköy 17. Ağır Ceza mahkemesinde görülen dava dosyasında mağdurun ifadesi zihinsel engelli bireyin mağdura sarıldığı şeklindedir. Zihinsel engelli birey ise öyle bir şey yapmadığını ifade etmiştir.  Tecavüz yok, şiddet yok sadece dürtülerini kontrol edemediği için yapılan kontrolsüz bir sarılma davranışı vardır.  

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinden alınmış %70 zihinsel engelli raporu bulunan zihinsel engelli bireylere çocukluktan bu yana aldığı özel eğitim ve rehabilitasyon sürecinde adı soyadı, telefon numarası, ev adresi, anne, baba, kardeş adları, günler, aylar, saat bilgisi özellikle öğretilir. Bu sorulara da cevap verebilir. 

Adlı tıp kurulu kararı verirken bu soruların birkaçını  cevapladığı için zihinsel engelli bireyi suçu işleyebilir yeterliliğe sahip gördü ve ceza verilmesinin önünü açtı. Kurulun hastanenin verdiği zihinsel engelli raporunda eksik inceleme yaptığı görülmektedir. Mahkeme de bu karar doğrultusunda zihinsel engelli bireye ceza verdi.

İstinaf mahkemesi de kararı onayladı. 

Bu durum zihinsel engellilik raporlarının geçerliliğinin sorgulanmasını ve cezai ehliyet konsunu da gündeme getirecektir.

Zihinsel engelli bireyin ceza evinde kalacağı süre onun için islah anlamı ifade etmez. Boşuna orada kalacak. Kalacağı süreçte başına neler gelecek bilinmiyor. 2 buçuk yıl sonra çıktığında ne olacak bilinmiyor. 

Emsal oluşturacağı için karar toplumunda farklılıklarla birlikte yaşam konusunda ciddi sorunlara sebep olacaktır. Davranışlarını kontrol edemeyen zihinsel engelli bireylere karşı şikayetler artacak, aileler arasında suçlamalara sebep olacaktır. 

Tüm çocuklar bizim ve hiç bir çocuğun istismar edilmesini kesinlikle kabul etmeyiz. İstismara uğrayan çocuk ve ailelerine mutlaka her konuda destek olmalıyız. Mağdura ve ailesine zihinsel engelli bireylerin böyle davranışları kontrolsüz yaptıkları da anlatılmalıdır. Tüm çocuklar erken yaşlarda istismar konusunda  bilinçlendirilmelidir. 

Zihinsel engelli bireylerin cinsellik ve cinsiyet eğitimleri arttırılmalı, aileler bilinçlendirilmelidir. Toplumumuz farklı zihinsel gelişim gösteren bireylerin davranışlarına hoş görülü olmalıdır.

Zihinsel engelli bireyin ceza evinde hapsedilmesi hukuk sistemimizde tartışılmalıdır. Baroların, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının konuya dahil olarak kamuoyu yararına yeniden yargılama imkanı için harekete geçmelerini bekliyoruz. Yeniden yargılama yapılması, sonuç değişmezse cezasını evinde çekmesi sağlanmalıdır. 

Adem Kuyumcu 

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı 

Zihinsel engelli bireye hapis cezası!” yazısında 9 düşünce

 1. Seda diyor ki:

  Merhaba, zihinsel engelli raporu olan ama polis geldiginde çok aklı başında davranan bir şahıs beni ölümle tehdit ediyor karakola gidip şikayetçi oldum ama ne yazık ki bir işlem yapılamadı bununla ilgili ne yapılabilir?

 2. VELİ İLHAN diyor ki:

  ADEM BEY MERHABA,YUKARIDA BELİRTMİŞ OLDUGUNUZ DURUMUN HEMEN HEMEN AYNISI BENİM EVLADIMIN DA BAŞINDA.COCUGU TESLİM ETMEDİM HENÜZ.O DAVA NASIL SONUCLANDI NE YAPABİLİRİM

 3. why diyor ki:

  Merhabalar size akıl danışmak için soruyorum. Ben lise 2 sınıf bir kızım ve zihinsel engelli bir çocuk kavgaya çıkışıyor. Onun olduğu ortamlardan uzaklaşmaya çalışsak da zorbalık yapıyor. Bunu öğretmenlere söylesek de özürlü bir çocuk diye bizi geçiştiriyorlar. Sizce ben bu çocuğun şiddet yanına karşılık verirsem haksız çıkan taraf ben mi olurum??

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Merhaba, yaşadığınız durumdan dolayı üzüldüm. Engelli olsa da başka bir canlıya zorbalık ve şiddet yapamaz. Öğretmenleriniz yanlış yapıyor. Sizin de haklarınızı korumak zorundadırlar. Öğretmenleriniz ile tekrar konuşun bize ulaşsınlar veya siz bize okulunuzun adını, sınıfınızı ve zorbalık uygulayan akranınızın adını yollayın biz de ilgilenelim. e-posta adresimiz: iletisim@ademkuyumcu.com

 4. Şükrü diyor ki:

  Merhaba adem be kardeşim zihinsel engeli 8 yaşından bu yana Piskiyatri ilaç kullanıyor 6 farklı engeli rapor mevcut raporu 50 50 80 70 90 mental psikoz raporlar mevcut 5 defa psikiyatri hastanede tedavi görmüş şu an ceza evinde bir sürü çeşidi raporları mevcut ceza ehliyeti yoktur diye en son adli tıp Kurumu’na İstanbul’a ceza verdi tamamdır diyor ve bütün yattığı bütün hastanelerde tedavi gördü rezalet yok diyor bunun için ne yapmamız gerekiyor

 5. Elif diyor ki:

  Abimin yüzde 80engelli raporu var 3yil ceza geldi yatacak diye savcıya sunduk doktora gönderdi ruh hastalıklarında 3ay kaldı doktor bu sağlam bizi yanıltmak istiyor diye rapor çıkarmış tekrar hapis kararı geldi hapiste yatirabilirlermi

 6. Mehmet bey diyor ki:

  Merhaba adem bey
  Size bi sorum olacaktı benim uzun süre beri çıktığım kız vardı kız %65 engelli raporu olduğu öğrendim kız evde kaçmıştı yaş tutuyordu kendi isteğiyle evde kaçtım için bu suç olur mu engelli raporu olmasına rağmen suç sayılır mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir