Yerel yönetimlerde başarı, ülke yönetimine giden kapının anahtarıdır…

Yerel yönetimlerdeki başarı ülke yönetimine giden kapının anahtarıdır.

Belediyeler, engelliler ve ailelerinin hayata eşit ve adil katılımının en temel ihtiyacı olan erişilebilir çevre için neler yaptılar?

Saygın yaşamları için eğitim, bakım, rehabilitasyon hizmetleri, istihdam, spor ve kültür sanata katılım konusunda nasıl hizmetler yaptılar?

Seçim zamanı Engelli camiası sorgular!

Herkes için Engelsiz hayat hedefiyle, erişilebilir çevrede adil ve eşit yaşam hakkı için yıllarca sokaklarda eylemler yaptık. Erişilebilirlik hakkı için belediyelerle ilgili suç duyurularında bulunduk.

Çok sayıda yaşam hakkı davasına müdahil olup savunuculuk yaptık.

Toplumun her kesimine Engellilik olgusuna hak temelli yaklaşımı seminerler, konferanslar, hizmet içi eğitimler ve farklı yöntemlerle anlattık.

İyi sonuçlarda aldık.

Ancak biz sessiz kaldıkça, yanlış yapanlarla yüzleşmedikçe başta erişilebilirlik engelleri yaratan belediyeler olmak üzere bakanlıklar ve özel kurumlarda engelli bireylerin eşit yaşam hakkına saygısızlık ve ayrımcılıklar arttı.

MIŞ gibi yapılan işler ve engel yaratanlar çoğaldı.

Belediye başkanlarının, Bakanların ve ilgili tüm bürokratların kanun ve yönetmelikleri doğru uygulamaları ve hayata katılımdaki engelleri kaldırmak için engelli hak savunucularının sokakta yüzleşme eylemleri yapmaları gerekiyorsa yeniden sokağa çıkıp demokratik hak çerçevesinde eylemler yapmaya başlanmalıdır.

Seçmen gücümüzü kullanarak hangi partiden olursa olsun engellilerin ve ailelerinin hayata adil ve eşit katılımı için iyi ve kötü hizmet edenleri tespit edip, topluma anlatmalıyız.

Adem Kuyumcu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir