Ölümleri durduralım !

Bası yarası ve Sonda enfeksiyonuna bağlı ölümleri durduralım.
Engelliler, yaşlılar ve yatan hastalarda sık görülen bası yarası erken müdahale ile tedavi edilebilir, edilmezse çok ağrılı bir süreç sonucu ölümler gerçekleşir. 
Sonda ihtiyacı yeterince  karşılanmayan, devlet tarafından sonda farkı ücreti istenen Engelli bireyler, maddi imkansızlık nedeniyle alamadıkları Sondaları kullanamıyor olmaları nedeniyle oluşan enfeksiyon sonucu  hayatlarını kaybediyorlar. 
 Engellilerin kullanması gereken hayati önem taşıyan ilaç ve malzemeler devlet tarafından yeterince  karşılanmadığı için Engelliler çok ağrılı süreçler yaşıyor ve hayatlarını kaybediyorlar. 
Bası yaraları önlenebilir, yüksek oranda tedavi edilebilir, ölümler önlenebilir. Bunun için hem devletin ilgili bakanlıklarının hemde belediyelerin görevlerini doğru yapması gerekir.
Sonda enfeksiyonunu önlemek ve buna bağlı ölümleri azaltmak için devletin sonda ihtiyacının tamamını karşılaması gerekmektedir. Ayrıca belediyelerinde bu konuda yapabilecekleri hizmetler vardır.  
Devletin bireye uygun tekerlekli sandalye, protez, işitme cihazı gibi ihtiyaçları bireye özel, bireye uygun ölçülerde karşılaması gerekiyor. Ucuz maliyetli olsun diye verilen Tekerlekli ve Akülü Sandalyeler ve diğer ihtiyaçlar Engelli bireye uygun olmayınca bireyin ölümcül sağlık sorunları yaşamasına sebep oluyor. 
Ayrıca yardımlarla ve kampanyalarla verilen Tekerlekli ve Akülü Sandalyeler özel ölçüde olmadığı için ciddi sağlık sorunlarına ve ölüme sebep olmaktadır.
Artık bu ölümlere dur diyelim. Ölümleri durdurmak için engelli bireyleri ve bakım yapan kişileri doğru şekilde eğitelim. Bası yarası oluşumunu engellemek için önleyici tedavi yöntemlerini ve ilaçları karşılayalım. Sonda ihtiyaçlarının tamamı devlet tarafından karşılansın. Tekerlekli sandalye başta olmak üzere bireye uygun özel ölçüde sandalyeler verelim. Yardım kampanyalarında dağıtılan uygun olmayan tekerlekli sandalye dağıtımlarına son verelim. Yardım yapılacaksa ucuz hasta taşıma sandalyesi değil bireye uygun aktif sandalyeler verilmesini sağlayalım. Tüm bunlar için tüm toplumu bilinçlendirelim. 
Engelli bireye uygun olmayan araç gereçler, eksik verilen tıbbı destekler daha büyük sorunlara sebep okmakla birlikte, devletin, belediyelerin ve yardım  edenlerin ; “benim istediğim şekilde ve benim istediğim kadar yaşarsın” zihniyetinin sonucudur. Eşit ve adil yaşam hakkına herkesin kavuşabilmesi için bu zihniyeti değiştirmek şarttır. Gelin hep birlikte bu zihniyeti değiştirelim, ölümleri durduralım.

 Konuyla ilgili çözümlerimizi, bilgi ve deneyimlerinizi isteyen kurumlarla paylaşabiliriz. 
Adem Kuyumcu 

Engelliler ve Aileleri ile Doğru İletişim Danışmanı – Eğitmen

Engelsiz, Herkes için Erişilebilir Kentler Danışmanı – Eğitmen 

Engelsiz, Herkes için Turizm Uygulamaları Danışmanı – Eğitmen 
Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı 

www.ademkuyumcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir