Engelliler için ayrılan otoparkı hangi engelliler kullanmalı?

Engelliler için ayrılan otoparkı hangi engelliler kullanmalı?  

Engellilere ayrılmış otopark alanlarının engelli olmayanlar tarafından kullanılmasının hak ihlali olduğu konusunda daha önce birçok haber yapılmış ve konuyla ilgili farkındalık yaratılmıştı. Bu konunun çözümünün cezai yaptırımlar olduğu görülmektedir.

Ancak konunun farklı bir boyutunun son günlerde fazlasıyla ortaya çıktığı görülüyor. Yanlış bilinenler nedeniyle tartışmalar, kavgalar ve adli vakalar da oluşmaya başladı.

Toplu ulaşım araçlarının uygun olmayışı, yaya yollarının yarattığı erişilebilirlik engelleri, toplu ulaşım araçlarındaki diğer yolcuların engellilerle seyahat etmek istemiyor olmaları, diğer yolcuların zihinsel olarak farklı gelişen çocuk ve bireylerle yanlış iletişim kurmalarının doğurduğu sorunlar nedeniyle devlet engellilere ulaşım ihtiyaçlarını karşılamaları için ÖTV muafiyeti sağlamaktadır. Lütuf değil haktır. 

Toplumu oluşturan bireyler engellilerin hayatın her alanında eşit yaşam hakkına saygılı olmayı öğrenmedikleri için bu hak edinilmiştir. 

Engelli istihdamının artması ve bilincin gelişmesi sonucu bu hakkı kullanan engellilerin ve ailelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sayının artması ile birlikte Engelliler için ayrılan otoparkları kullanma konusunda engelliler arasında da problemlerin doğduğu görülmektedir.  Özellikle engelliler adına olan araçların 3. dereceye kadar yakınları tarafından kullanabilmesi bazı suistimalleri de beraberinde getirmiştir. Engelli adına alınan aracı engellinin ulaşımı için kullanmayan bazı kişiler engelli birey araçta olmadığı halde engellilere ayrılmış otoparkları kullanmakta ısrar ettikleri ve birçok kez de alanı kullanma hakkı olan Ortopedik engelli bireylerle kavga ettikleri görülmüştür.

Engelli otoparkını kullanmak için araçta; Manüel veya Akülü tekerlekli sandalye, Kanedyen, Baston, yürüteç gibi hareketi sağlayan araç ve cihazları kullana yada hareket kısıtı olan en az bir kişi bulunmalıdır. 

Yürüyebilen Engellilerin ise “otopark ücreti ödemeden” otoparkın diğer alanlarına park etmesi gerekir. Böylece hem engelli otopark sorununu bir miktar çözülecek hem de engelliler arasındaki son dönemde artan tartışmayı da bitirecektir. 

Konutlarda, sitelerde ve diğer özel mülklerde bulunan otoparkların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi ve kullanım alanı hakkı konusunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belediyeleri bilgilendirerek hızlıca çözüme bağlaması gerekmektedir. Bu konunun 634 sayılı  kat mülkiyeti kanununda da düzenlenmesi metrekare sorununa da çözüm olabilecektir. Konutlar da, sitelerde, özel işletmelerde Yürüme engeli olmadığı halde engelli raporu olan kişilerin kendine özel otopark alanı istemesinin doğurduğu tartışmalı durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapacağı bu çalışma ile çözülecektir.

  01.07.1993 tarih ve 21624 sayılı resmi gazetede yayınlanan 3194 sayılı İmar Kanununun 37 nci ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan yönetmeliğe göre Otopark alanlarında 20 araçta 1 araçlık yerin yani %5 oranında yerin engellilere ayrılmış olması gerekmektedir. Bu standart resmi binalarda, alış veriş merkezlerinde ve açık otopark olan her yerde  zorunludur. 

Engellilere uygun otoparkların mutlaka TSE standartlarına uygun yapılmış olması gerekir. Araçlar arasında inme mesafesi olmayan alan engelli otoparkı olarak kabul edilmez. 

Engellilere ayrılmış otopark alanı bina girişine yakın yerde ve araçtan inme mesafesi de olan standart ölçüde olmalıdır. İnme alanı da çizgilerle belirtilerek daima boş olması sağlanmalıdır. 

Görselden de anlaşılacağı gibi Engelli otoparkı kavramı Ortopedik Engelli Sürücü ve Ortopedik engelli yolcuların kullanımı içindir. Araçlarına Trafik müdürlüğü tarafından Engelli Araç Park kartı alan engelliler içindir. Bu bağlamda da maalesef uygulamada farklılıklar görülmektedir. Bazı illerde engelli raporu olan herkese engelli otopark kartı verildiği görülmektedir. Bu yanlış uygulama düzeltildiğinde Yürümede sorunu olmayan ancak Süreğen hastalık veya çeşitli sebeplerle engelli raporu verilmiş kişilerle  tartışmalar da son bulacaktır.

Bu konularda birinci sorumlu belediyelerdir. Belediyeler erişilebilir çevrenin oluşması için azami özen göstermeli binalara ruhsat verirken girişin basamaksız olması, asansöre ulaşımda engel olmaması, uygun ölçüde asansör olması, girişte %6 eğimde rampa olması ve uygun otopark alanları olmasına dikkat etmelidir. Yanlış yapılan veya mış gibi yapılan imalatlara ruhsat vermeyip cezai işlem uygulamalıdırlar. 

 Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışması sonucunda hangi engelli, engelli park alanını kullanır konusunda açıklayıcı bir genelge veya yönetmelik yayınlamaları tartışmaları da bitirecektir.

Engelliler için ayrılan otoparkı hangi engelliler kullanmalı?” yazısında 22 düşünce

 1. Ahmet diyor ki:

  Özellikle izmit belediyesinde çalışan parkomatların HEPSİ engelli park yerine araba park ettirip haksız kazanç sağlamakta veya engelli park yerine aynı aracı bütün gün koyarak avanta almaktadır adam akşama kadar 43 tl vereceğine parkormat a 5 tl avanta verip günboyu kalmaktadır. Özelliklede saraybahçe vakıfbankın önündeki park yeri

  I

 2. Emin diyor ki:

  Engeli bir kişi tekerlekli sandalye kullanıyorsa engelli yeri verilebilir zihinsel yürümesine her hangi bir engeli yoksa engelli yeri verilmesine gerek yok yakınının ismi ile belediyeden yer tahsis edip senede bir defa engeli akrabasını arabayla taşıma yapmayıp aracı otopark yeri olarak kullanan kişilerin sahtekar olduğunu düşünüyorum saygılarımla

 3. Mehmet göçtü diyor ki:

  Ben yüzde 43 suregen kronik ve ortapetik engelli raporum var ancak engelli araç park kartı alamıyorum neden adı üzerinde engelli park yeri diyor Bur’da ayrimcilik yapiliyor

 4. Sulo diyor ki:

  %40 kronik rahatsızlıklardan dolayı engelim var yurumemde sıkıntı yok fakat nefes sıkıntım var araba binanın önüne bırakamıyorum çünkü başka yerlerde bbaska binalarda oturanlar bizim binanın önüne bıraktığı için sorun yaşıyorum park yeri için belediye yardımcı olurmu acaba sürekli tartisiyoruz

  • Sami diyor ki:

   Selam branik ve şeker gut birde tek gözüm görmüyor binamızda beş arabalık park yeri var ben arabama park müsadesi nerden alabilirim saygılar sunarım

   • Adem Kuyumcu diyor ki:

    İmar kanununa göre Konutlarda engelli otopark zorunluluğu yok. Bu nedenle apartman veya site yönetiminin karar almasıyla park yeri olabilir.

    • Ali diyor ki:

     Merhaba Adem bey 70 dairelik bir sitemiz var sitemizin kapalı oto parkında asansör girişine yakın 1 adet fazladan engelli otopark mevcut bu oto parka yerleri olduğu halde %53 sağ 4 parmakları olmayan engelli raporu olan bir şahıs kullanmak istiyor bizde yeriniz var kullanamazssınız bu oto park yürime engelli aracı olan site sakinlerinin misafirleri için boş kalacak dedik karar da aldık hala korum diye inat ediyor bu konuda ne yapabiliriz bu kişi sorabilirmiyim

     • Adem Kuyumcu diyor ki:

      Kanunlara göre özel Konut sitelerinde engelli otoparkı ayrılması zorunluluğu yok. Ancak site yönetimleri duyarlılık gösterip ortopedik engelliler için engelli otoparkı ayrılmasına karar verir. Yönetim olarak söz konusu alanı Tekerlekli sandalye kullanıcılarına ayırdıysanız bu amaç doğrultusunda kullanılır. Kanunlara göre kendi otopark alanı olan kat malikinin engellilere ayrılmış alanı kullanmasını zorunlu kılan karar yoktur. Yönetimin kararına uymak zorundadır.

 5. Ömer arif diyor ki:

  Merhaba.
  12 daireden oluşan binada 1 kişi engelli bulunmaktadır. Bu engelli kişinin motorlu bir taşıtı yoktur. Belediye başvuru yaparak bina önüne yola engelli park alanı başvurusu yapıp engelli park alanı çizdirmiş ve bu yeri demir çubukla çevirip anahtarını sağlam olan komşusuna vermiş,bu sağlam kişi engelli yerini kullanmaktadır. Bunu yapmaya hakkı var mıdır? Belediye bu engelli yerini yaparken engelli kişinin aracı olup olmadığına bakmıyor mu? Bu konuda neler yapabilirim?

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Engelli araç park yeri kullanımı, engelli adına tescil edilmiş araçların kullanımı içindir. Belediyenin uygulaması yanlıştır. Şikayet edilip inceleme yapılması istenmelidir.

  • Muzaffer Tan diyor ki:

   Benim çocuğum%90 üzeri engelli engelli oto park için müracaat ederek evin kapı önüne yaptılar fakat benden daha fazla başka engelli araçlar park ediyor ben mağdur kalıyorum başka engelli her kim ise kendi yaptıracağı yada yaptırdığı parka bıraksın kamuya açık alanlarda sürekli Park edebilir ama şahıs müracaat ettiyse evinin önüne başkalarının kullanması etik midir . Ben engelli çocuğumu park yeri doluyken nasıl bindirip,indirip tedavi ye götüreyim. Bu konuda ne yapabilirim.

 6. Mahmut diyor ki:

  Sitemizin bloklarında her konuta 1 otopark düşmekte olup her bloğa 2 misafir otoparkı düşmekte idi. 5 yıldır otopark sıkıntımız yoktu. Fakat mevzuat değişikliğinden sonra bloğumuzdaki 2 misafir otoparkımız engelli otoparkına çevrildi. engelli raporu olan bu 2 komşumuz kendi park yerine 1. Aracını engelliye çevrilen misafir otoparkına ise 2. Araçlarını koymaktadırlar
  10 bloklu Sitenin girişine 3 tane misafir otoparkı konulmuştur
  Site yönetiminin aldığı karar doğru mudur?
  Onun yerine bu 2 komşumuzun otoparkının yeri değiştirilip bloğun girişinin karşısına verilseydi misafir otoparklarımız bize kalsa daha doğru olmaz mıydı?

 7. Dursun diyor ki:

  Oto parkcilarin çoğu insanlardan haksız para almakta ben engelliyim diyorum adam bana burda yer yok diyor araca bakıyorum engelli aracı değil ve anlaşılıyor ki bu kişi engellinin hakkina gasp ediyor bu konuyla belediyelerimizin özellikle ilgilenmesini istiyorum yazıktır biz engelliler diğer insanlar gibi rahatça yuruseydik emin olun arabalara binmezdik sağlığınızın kıymetini bilin ve birazda olsa bizleride düşünün

 8. ferruh ergil diyor ki:

  Merhaba bugün sokak kenarında engelli levhasını görmedim levhayı geçmeden yarım metre kala park etmişim levhada engelli işareti be1 araç işareti vardı engelli kişide yerime park ettin diye şikayet etmiş arladaşdan özür diledim fakat aklıma takıldı bir uyarı levhasından sonrası ihlal diye ben haklımıyım haksızmıyım yardım edermisiniz itiraz etmelimiyim aracımın konum fotoğraflarını cektim

 9. fahri ayan diyor ki:

  yüzde 80 ortopedik engelli biriyim acaba bu oranla engelli otopark kartı alabilirmiyim Ayrıca çalıştığım kurumda ayrımcılığa ve zulme uğradım uğruyorum bu durumu medyaya aksettirecek dostlara ihtiyacım var saygılarımla

 10. Ali diyor ki:

  70 dairelik sitemiz yeraltı otoparkı var her daire için bir oto park var bir adet engelli fazladan otoparkımız var bu engelli parka dışardan bir engelli misafir aracı koyabilirmi birde yeri olan engelli bir komşum yerine koymayım ben engelliyim engelli yerine koyacam diyebilirmı

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Özel mülkiyetlerde engelli otoparkı kanunen zorunlu değil. Çünkü kat irtifakına göre her daireye 1 otopark aynı metrekareye göre veriliyor. Normal otoparkın alanı 2,50 metrekaredir ancak TSE ve mevzuata göre engelli otopark alanı 4 metrekaredir. Bu noktada çelişkili durum devam ettiği için konuyla ilgili insiyatif bina yönetimlerindedir. Engelli otoparkına sadece engelli kat maliki adına tescilli olan araç park edilebilir.

 11. Ramazan Uygun diyor ki:

  Ağır kusurlu kızımı hastaneye götürdüm engelli park yerine aracımı parkettim park cezası yazılmış ne yapabilirim

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Araç engelli adına engelli aracı olarak kayıtlıysa itiraz ederseniz iptal olur. Engelli aracı olarak kayıtlı değilse cezayı ödemeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir