Engelliler için ayrılan otoparkı hangi engelliler kullanmalı?

Engelliler için ayrılan otoparkı hangi engelliler kullanmalı?  

Engellilere ayrılmış otopark alanlarının engelli olmayanlar tarafından kullanılmasının hak ihlali olduğu konusunda daha önce birçok haber yapılmış ve konuyla ilgili farkındalık yaratılmıştı. Bu konunun çözümünün cezai yaptırımlar olduğu görülmektedir.

Ancak konunun farklı bir boyutunun son günlerde fazlasıyla ortaya çıktığı görülüyor. Yanlış bilinenler nedeniyle tartışmalar, kavgalar ve adli vakalar da oluşmaya başladı.

Toplu ulaşım araçlarının uygun olmayışı, yaya yollarının yarattığı erişilebilirlik engelleri, toplu ulaşım araçlarındaki diğer yolcuların engellilerle seyahat etmek istemiyor olmaları, diğer yolcuların zihinsel olarak farklı gelişen çocuk ve bireylerle yanlış iletişim kurmalarının doğurduğu sorunlar nedeniyle devlet engellilere ulaşım ihtiyaçlarını karşılamaları için ÖTV muafiyeti sağlamaktadır. Lütuf değil haktır. 

Toplumu oluşturan bireyler engellilerin hayatın her alanında eşit yaşam hakkına saygılı olmayı öğrenmedikleri için bu hak edinilmiştir. 

Engelli istihdamının artması ve bilincin gelişmesi sonucu bu hakkı kullanan engellilerin ve ailelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sayının artması ile birlikte Engelliler için ayrılan otoparkları kullanma konusunda engelliler arasında da problemlerin doğduğu görülmektedir.  Özellikle engelliler adına olan araçların 3. dereceye kadar yakınları tarafından kullanabilmesi bazı suistimalleri de beraberinde getirmiştir. Engelli adına alınan aracı engellinin ulaşımı için kullanmayan bazı kişiler engelli birey araçta olmadığı halde engellilere ayrılmış otoparkları kullanmakta ısrar ettikleri ve birçok kez de alanı kullanma hakkı olan Ortopedik engelli bireylerle kavga ettikleri görülmüştür.

Engelli otoparkını kullanmak için araçta; Manüel veya Akülü tekerlekli sandalye, Kanedyen, Baston, yürüteç gibi hareketi sağlayan araç ve cihazları kullana yada hareket kısıtı olan en az bir kişi bulunmalıdır. 

Yürüyebilen Engellilerin ise “otopark ücreti ödemeden” otoparkın diğer alanlarına park etmesi gerekir. Böylece hem engelli otopark sorununu bir miktar çözülecek hem de engelliler arasındaki son dönemde artan tartışmayı da bitirecektir. 

Konutlarda, sitelerde ve diğer özel mülklerde bulunan otoparkların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi ve kullanım alanı hakkı konusunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belediyeleri bilgilendirerek hızlıca çözüme bağlaması gerekmektedir. Bu konunun 634 sayılı  kat mülkiyeti kanununda da düzenlenmesi metrekare sorununa da çözüm olabilecektir. Konutlar da, sitelerde, özel işletmelerde Yürüme engeli olmadığı halde engelli raporu olan kişilerin kendine özel otopark alanı istemesinin doğurduğu tartışmalı durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapacağı bu çalışma ile çözülecektir.

  01.07.1993 tarih ve 21624 sayılı resmi gazetede yayınlanan 3194 sayılı İmar Kanununun 37 nci ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan yönetmeliğe göre Otopark alanlarında 20 araçta 1 araçlık yerin yani %5 oranında yerin engellilere ayrılmış olması gerekmektedir. Bu standart resmi binalarda, alış veriş merkezlerinde ve açık otopark olan her yerde  zorunludur. 

Engellilere uygun otoparkların mutlaka TSE standartlarına uygun yapılmış olması gerekir. Araçlar arasında inme mesafesi olmayan alan engelli otoparkı olarak kabul edilmez. 

Engellilere ayrılmış otopark alanı bina girişine yakın yerde ve araçtan inme mesafesi de olan standart ölçüde olmalıdır. İnme alanı da çizgilerle belirtilerek daima boş olması sağlanmalıdır. 

Görselden de anlaşılacağı gibi Engelli otoparkı kavramı Ortopedik Engelli Sürücü ve Ortopedik engelli yolcuların kullanımı içindir. Araçlarına Trafik müdürlüğü tarafından Engelli Araç Park kartı alan engelliler içindir. Bu bağlamda da maalesef uygulamada farklılıklar görülmektedir. Bazı illerde engelli raporu olan herkese engelli otopark kartı verildiği görülmektedir. Bu yanlış uygulama düzeltildiğinde Yürümede sorunu olmayan ancak Süreğen hastalık veya çeşitli sebeplerle engelli raporu verilmiş kişilerle  tartışmalar da son bulacaktır.

Bu konularda birinci sorumlu belediyelerdir. Belediyeler erişilebilir çevrenin oluşması için azami özen göstermeli binalara ruhsat verirken girişin basamaksız olması, asansöre ulaşımda engel olmaması, uygun ölçüde asansör olması, girişte %6 eğimde rampa olması ve uygun otopark alanları olmasına dikkat etmelidir. Yanlış yapılan veya mış gibi yapılan imalatlara ruhsat vermeyip cezai işlem uygulamalıdırlar. 

 Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışması sonucunda hangi engelli, engelli park alanını kullanır konusunda açıklayıcı bir genelge veya yönetmelik yayınlamaları tartışmaları da bitirecektir.

 1. Ahmet diyor ki:

  Özellikle izmit belediyesinde çalışan parkomatların HEPSİ engelli park yerine araba park ettirip haksız kazanç sağlamakta veya engelli park yerine aynı aracı bütün gün koyarak avanta almaktadır adam akşama kadar 43 tl vereceğine parkormat a 5 tl avanta verip günboyu kalmaktadır. Özelliklede saraybahçe vakıfbankın önündeki park yeri

  I

 2. Emin diyor ki:

  Engeli bir kişi tekerlekli sandalye kullanıyorsa engelli yeri verilebilir zihinsel yürümesine her hangi bir engeli yoksa engelli yeri verilmesine gerek yok yakınının ismi ile belediyeden yer tahsis edip senede bir defa engeli akrabasını arabayla taşıma yapmayıp aracı otopark yeri olarak kullanan kişilerin sahtekar olduğunu düşünüyorum saygılarımla

 3. Mehmet göçtü diyor ki:

  Ben yüzde 43 suregen kronik ve ortapetik engelli raporum var ancak engelli araç park kartı alamıyorum neden adı üzerinde engelli park yeri diyor Bur’da ayrimcilik yapiliyor

 4. Sulo diyor ki:

  %40 kronik rahatsızlıklardan dolayı engelim var yurumemde sıkıntı yok fakat nefes sıkıntım var araba binanın önüne bırakamıyorum çünkü başka yerlerde bbaska binalarda oturanlar bizim binanın önüne bıraktığı için sorun yaşıyorum park yeri için belediye yardımcı olurmu acaba sürekli tartisiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir