Engelli sağlık kurulu rapor sistemi hak kayıplarına ve mağduriyete sebep oluyor

Engelli bireylerin raporlarında yapılan değişiklikle hak kayıplarına sebep olmak, eskiye dönük borç çıkarmak ve engellilerin bakım yardımlarını kesmekle amaçlanan nedir ?

Mevcut yönetmeliklere göre sağlık kurulu raporlarında “Ağır engelli” ibaresi bulunan ve muhtaçlık seviyesinde ihtiyaç sahibi olan bireylere bakım yardımı ve farklı sosyal destekler sağlanmaktadır.

Ayrıca ağır engelli raporu bulunan engelli bireylerin ulaşımı için de ÖTV ve MTV muafiyet hakları vardır.

Son günlerde başlatılan her iş ve işlem için tek rapor uygulanması konusunda engelli bireyler ve ailelerinden yoğun şikayetler gelmektedir. Raporların yenilenmesi ve sisteme girilmesi sürecinde engellilik durumu ağırlaştığı için rapor oranı yüzde doksan’dan yüzde doksan altı ‘ya yükselen ortopedik engelli bireyin raporunda “ tam bağımlı” yerine “kısmı bağımlı” yazılarak hak kayıpları ve mağduriyet oluşmasına sebep olunmaktadır. Başka bir örnekteyse yüzde doksan beş ağır engelli olup hayatını yatarak ve makinaya bağlı sürdüren bireyin raporunda “ yarı bağımlı” yazılarak haklarını kaybetmesine sebep olmak nasıl izah edilebilir. Yüzdelik olarak engel oranı artan kişinin bağımlı yaşam oranının düşürülmesi yanlıştır.

Rapor yenilenmesi sürecinde eskiye dönük borç çıkarmak sosyal güvenlik sisteminin yanlışlığıdır. Sistem raporları takip etmeli ve ilgili kişileri uyarmalıdır. Hiçbir uyarı yapmadan “siz birkaç aydır hak etmediğiniz halde bakım yardımı alıyorsunuz, yüzde elli faizi ve cezasıyla tahsil edeceğiz” demek hangi akla hizmettir.
Konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı acilen ortak çalışma yaparak daha fazla mağduriyet oluşması önlenmeli ve eskiye dönük çıkartılan borçlar silinmelidir.

Zaten maddi yardım alan engelliler ve aileleri muhtaçlık seviyesinde oldukları için yardım alabilmektedirler. İmkansızlıklar içinde yaşam mücadelesi veren bu engelliler ve ailelerine rapor oranlarını düşürerek veya “tam bağımlı” ibaresini kaldırıp “kısmı bağımlı” ibaresi koyarak mağduriyet yaratmak gelecekte onarılamaz sorunlara sebep olacaktır.

Adem Kuyumcu

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı

 1. İbrahim demir diyor ki:

  Iyi akşamlar
  Adem bey yukarıdaki yazınızda tam bağımlı
  Engelli ötv,mtv de muaftır yazmış siniz yüzdeyi belirtmemissiniz yüzde 50 örnek tam bağımlı olsa olurmu.

  2 sorum 48 yaşinda zihinsel engelli ablam var 12 yıldır engelli okuluna gidiyor okuma yazmayı bilmiyor parayı tanımiyor 12 yil önce %50 zihinsel engelli raporu aldi 2 ay önce gine heyete soktuk gine %50 verdiler kismi bağımlı bu durumda en az %70 tambağımlı olması gerekmezmi

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Merhaba,
   Tam bağımlı kararını sağlık kurulu vermektedir. Yüzdelik ve engel oranı sağlık kurulunun kararıdır. Sağlık kurulu raporunda tam bağımlılar genellikle yolcu engellilerdir. Yani aracını kendisi kullanamayacak durumda olan bireylerdir. Onlar adına alınan ÖTV muafiyetli aracı engelli bireyin transferi amacıyla yakınları tarafından kullanılır.
   İkinci sorunuzda sağlık kurulu kararıyla ilgilidir. Bu konularda karar merci uzman hekimlerdir.

 2. Mustafa diyor ki:

  Annem 2017 ve 2018 yılında %98 engelli raporu aldı. 05 05 2021 de raporu yenilememizi istediler. Kurula girdik %85 kısmi bağımlı dediler. İtiraz ettim tekrar başka hast. Kurula girdik. Ordanda kısmi bağımlı çıktı. Şimdi bu engelli anneme nasıl bakacağım. Tek çocuğuyum. Başka bakan kimsesi yok. Zaten verdikleri parada bir şey değil ama iyi kötü idare ediyordum. Çalışsam bir türlü çalışmasam bir türlü. Kafayı yiyeyecem. Ne yapmam lazım kime müracaat etsem nasıl bir yol çizeceğimi bilmiyorum.

 3. Bayram Bayar diyor ki:

  Merhaba Adem bey, ablama %70 oranında kısmi engelli raporu verildi. Bu durumda bakım maaşı alınabilir mi, şimdiden teşekkürler.

 4. Mehmet ali diyor ki:

  Adem bey merhaba babamın kalp ve astım rahatsızlığından dolayı aldığı yüzde 90 engelli raporu var ancak kısmi bağımlı olarak geçiyor bu durumda ÖTV muafiyetli araç alabiliyor muyuz

 5. Özlem diyor ki:

  Merhaba Adem bey ilgili yazı mağdurlarından birisi de biziz annem yaklaşık on yıldır yatalak hastadır yıllardır tam bağımlı idi ve yaşı gereği yüzde 90 rapor oranı idi lakin bu yıl sanki annem var olan hastalıklarından iyileşmiş gibi kalkıp iki üç derece düşürüp bir de kısmi bağımlı yaptılar rapor şikayetinde bulundum Elazığa sevk edildi orda da kısmi bağımlı ve de iki üç puan daha düşürdüler annemin altına kadar temizliyorum tuvalet banyo gibi özbakım ihtiyaçlarını Kendi gideremiyor devlet neden bu hakkı elimizden alıyor zaten ihtiyaç sahibi insanlar olmasak neden talep edelim ben aldığım o ücretle hasta anneme ve “çocukların babasından ayrıldık iki yıldır” üç küçük çocuğuma bakıyorum şimdi çok zor duruma düştük gidip dışarda çalışsam anneme kim bakacak küçük çocuklarıma kim bakacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir