Engelli sağlık kurulu rapor sistemi hak kayıplarına ve mağduriyete sebep oluyor

Engelli bireylerin raporlarında yapılan değişiklikle hak kayıplarına sebep olmak, eskiye dönük borç çıkarmak ve engellilerin bakım yardımlarını kesmekle amaçlanan nedir ?

Mevcut yönetmeliklere göre sağlık kurulu raporlarında “Ağır engelli” ibaresi bulunan ve muhtaçlık seviyesinde ihtiyaç sahibi olan bireylere bakım yardımı ve farklı sosyal destekler sağlanmaktadır.

Ayrıca ağır engelli raporu bulunan engelli bireylerin ulaşımı için de ÖTV ve MTV muafiyet hakları vardır.

Son günlerde başlatılan her iş ve işlem için tek rapor uygulanması konusunda engelli bireyler ve ailelerinden yoğun şikayetler gelmektedir. Raporların yenilenmesi ve sisteme girilmesi sürecinde engellilik durumu ağırlaştığı için rapor oranı yüzde doksan’dan yüzde doksan altı ‘ya yükselen ortopedik engelli bireyin raporunda “ tam bağımlı” yerine “kısmı bağımlı” yazılarak hak kayıpları ve mağduriyet oluşmasına sebep olunmaktadır. Başka bir örnekteyse yüzde doksan beş ağır engelli olup hayatını yatarak ve makinaya bağlı sürdüren bireyin raporunda “ yarı bağımlı” yazılarak haklarını kaybetmesine sebep olmak nasıl izah edilebilir. Yüzdelik olarak engel oranı artan kişinin bağımlı yaşam oranının düşürülmesi yanlıştır.

Rapor yenilenmesi sürecinde eskiye dönük borç çıkarmak sosyal güvenlik sisteminin yanlışlığıdır. Sistem raporları takip etmeli ve ilgili kişileri uyarmalıdır. Hiçbir uyarı yapmadan “siz birkaç aydır hak etmediğiniz halde bakım yardımı alıyorsunuz, yüzde elli faizi ve cezasıyla tahsil edeceğiz” demek hangi akla hizmettir.
Konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı acilen ortak çalışma yaparak daha fazla mağduriyet oluşması önlenmeli ve eskiye dönük çıkartılan borçlar silinmelidir.

Zaten maddi yardım alan engelliler ve aileleri muhtaçlık seviyesinde oldukları için yardım alabilmektedirler. İmkansızlıklar içinde yaşam mücadelesi veren bu engelliler ve ailelerine rapor oranlarını düşürerek veya “tam bağımlı” ibaresini kaldırıp “kısmı bağımlı” ibaresi koyarak mağduriyet yaratmak gelecekte onarılamaz sorunlara sebep olacaktır.

Adem Kuyumcu

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı

Engelli sağlık kurulu rapor sistemi hak kayıplarına ve mağduriyete sebep oluyor” yazısında 136 düşünce

 1. İbrahim demir diyor ki:

  Iyi akşamlar
  Adem bey yukarıdaki yazınızda tam bağımlı
  Engelli ötv,mtv de muaftır yazmış siniz yüzdeyi belirtmemissiniz yüzde 50 örnek tam bağımlı olsa olurmu.

  2 sorum 48 yaşinda zihinsel engelli ablam var 12 yıldır engelli okuluna gidiyor okuma yazmayı bilmiyor parayı tanımiyor 12 yil önce %50 zihinsel engelli raporu aldi 2 ay önce gine heyete soktuk gine %50 verdiler kismi bağımlı bu durumda en az %70 tambağımlı olması gerekmezmi

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Merhaba,
   Tam bağımlı kararını sağlık kurulu vermektedir. Yüzdelik ve engel oranı sağlık kurulunun kararıdır. Sağlık kurulu raporunda tam bağımlılar genellikle yolcu engellilerdir. Yani aracını kendisi kullanamayacak durumda olan bireylerdir. Onlar adına alınan ÖTV muafiyetli aracı engelli bireyin transferi amacıyla yakınları tarafından kullanılır.
   İkinci sorunuzda sağlık kurulu kararıyla ilgilidir. Bu konularda karar merci uzman hekimlerdir.

   • Serdal diyor ki:

    Merhaba adem bey benim yüzde 63 engeli raporum var kronik şeker böbrek ve tansiyon bana saglık kurulu ve vergi dayresi 2yıllıl süreli rapor verdi napmaö lazım teşekürler

   • Melek mutlu diyor ki:

    Adembey yeni rapor çıkardım doktorlar 3 yıllık dedi fakat başhekimlik sürekli yapmış kısmı bağımlı yapmışlar oğlum engel durumu yüzde 72 bakım maşi alıyordum kesildi kısmı bağımlı yapıyorlarsa tam bagimliyi kaldırsınlar çok saçma benim çocuğum bebek fenci geçirdi zihinsel ve fiziksel olarak bu çocuk 17 yaşında bakamıyor kendine 18 oluncami bakıyor gerçekten saçma bunu nasıl olacak böyle bu konuyu ilgili birimlere sizmi ulastiriyorsunuz bilmiyorum gerçekten çözüm istiyoruz

   • Selma diyor ki:

    Hocam %100 ağır engelli süresiz raporum var bakıcı maaşı alıyorduk maaş kesildi ,sonra beni hastaneden aradılar sosyal hizmetlerden yazı gelmiş raporun yenilenmesi isteniyormuş yeniletmek zorunda mıyım haklarım nelerdir yardımcı olur musunuz?

   • Şerif diyor ki:

    Merhaba lar adem bey ben 2009 yılında kronik akciğer engel raparu çıkardım %80 rapor verdiler raporumda ağır özürlü hayır süreklidir ibaresinin karşısında kutucukta x işareti var bu rapor benim sürekli olarak geçerlimi demek istiyor tekrar gidip rapor çıkarmama gerek yok dimi 13 yıldır engelli kadrosunda sigortalı çalışıyorum 2 yıl sonra emekliliğim geliyor bı sorun yaşamam dimi

  • kenan diyor ki:

   adem bey benim 2 farklı hastanelerden almıs oldugum ağır engeli evet yazan raporum var 2007 de almısım 2008 de almıs oldugum rapordada ağırengelli hayır yazmıs ve 14 senedir evde bakım parası alı yordum ve benim bakım paramı kestiler ben suan tekrar rapor cikartsan duzelebilirmi budurum ben su an daha fazla hastalıgım ilerlemis durumdayım ben kendi hic bir ihtiyacimi göremiyorum bana ne olur yardım edin cok çaresiz kaldim neyapmam gerekiyor

  • Nurullah Aydemir diyor ki:

   Merhabalar 63 oranlâ emekli oldum ama 2yillik bu rapor oranı 2. Yıl sonra düşer mi acaba .yoksa ayni rapormu geçerli olacaktır bilgi verirseniz sevinirim.kolay gelsin.

 2. Mustafa diyor ki:

  Annem 2017 ve 2018 yılında %98 engelli raporu aldı. 05 05 2021 de raporu yenilememizi istediler. Kurula girdik %85 kısmi bağımlı dediler. İtiraz ettim tekrar başka hast. Kurula girdik. Ordanda kısmi bağımlı çıktı. Şimdi bu engelli anneme nasıl bakacağım. Tek çocuğuyum. Başka bakan kimsesi yok. Zaten verdikleri parada bir şey değil ama iyi kötü idare ediyordum. Çalışsam bir türlü çalışmasam bir türlü. Kafayı yiyeyecem. Ne yapmam lazım kime müracaat etsem nasıl bir yol çizeceğimi bilmiyorum.

 3. Bayram Bayar diyor ki:

  Merhaba Adem bey, ablama %70 oranında kısmi engelli raporu verildi. Bu durumda bakım maaşı alınabilir mi, şimdiden teşekkürler.

 4. Mehmet ali diyor ki:

  Adem bey merhaba babamın kalp ve astım rahatsızlığından dolayı aldığı yüzde 90 engelli raporu var ancak kısmi bağımlı olarak geçiyor bu durumda ÖTV muafiyetli araç alabiliyor muyuz

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   ÖTV muafiyetinden faydalanmak için sağlık kurulu raporuna başvurup yeni bir rapor alıp bağlı olduğunuz vergi dairesine sormanızı öneriyoruz.. Rapor değişiklikleri yeni olduğu için uygulamalar yer yer farklılıklar gösteriyor.

   • kenan diyor ki:

    adem bey benim /80 agırengelli raporumda 20007 almısoldugum raporda agırengelli evet yazıyordu evde bakım parası alıyordum ve 20008 de bana baska hastane agır özürlü hayır yazmıs ve 15 senedir bakım hizmeti alıyordum suan bakım paramı kestiler sen yeni rapor almissin diye ve beni asla 15 senedir uyarmadılar bukonuda cok madurum bana nasıl yardımcı olursunuz birde geriye dönük fayiziyle birlikde gecikme ile birlikde alırız diyorlar bana yardımci olun lütven cok zordurumdayı

  • Hülya diyor ki:

   İyi günler benim engelli raporum %97 lik süresiz ağır engelli raporu aküllü Araba için devlet hastanesine başvuru yaptım fakat %50 ye düşürmüşler ve kısmi engelli olarak geçiyor şimdi düzeltemiyırum ne yapmam lazım

 5. Özlem diyor ki:

  Merhaba Adem bey ilgili yazı mağdurlarından birisi de biziz annem yaklaşık on yıldır yatalak hastadır yıllardır tam bağımlı idi ve yaşı gereği yüzde 90 rapor oranı idi lakin bu yıl sanki annem var olan hastalıklarından iyileşmiş gibi kalkıp iki üç derece düşürüp bir de kısmi bağımlı yaptılar rapor şikayetinde bulundum Elazığa sevk edildi orda da kısmi bağımlı ve de iki üç puan daha düşürdüler annemin altına kadar temizliyorum tuvalet banyo gibi özbakım ihtiyaçlarını Kendi gideremiyor devlet neden bu hakkı elimizden alıyor zaten ihtiyaç sahibi insanlar olmasak neden talep edelim ben aldığım o ücretle hasta anneme ve “çocukların babasından ayrıldık iki yıldır” üç küçük çocuğuma bakıyorum şimdi çok zor duruma düştük gidip dışarda çalışsam anneme kim bakacak küçük çocuklarıma kim bakacak?

   • Adem Kuyumcu diyor ki:

    Merhaba,
    Defalarca başvuru yapıldı. Maalesef ilgili kurumlardaki yöneticiler değişmeden hak kayıplarının önlenmesi mümkün görünmüyor.

   • Haşim diyor ki:

    Selamün aleyküm öncelikle benim babam 50 yaşında omur ilik kanseri yani milto miyolom hastalığı sırt agrimdan dolayı amaliyat olduk amaliyatdan sonra belden aşağı tutmuyor artı tüm ihtiyaçlarını annemle ben görüyorum bizim 100/96 engelimiz var süresiz ama bakım barsini baş vurduğumda bakım ücreti alamazsınız deiyorlar niçin dedim 2kismi bağımlı diyorlar yani nedemek dedim 2 kısmı bağımlı hastanın kendi ihtiyaçlarını gördüğünü böyle birşey yok bu dünyada bizim insanlarımızın canı bu kadar ucuz deyil itiraz edeceksin dediler 8 ay bekle koştur raporun iptal olsun yeni başdan sil basdan başla ne yapmalıyım

    • Adem Kuyumcu diyor ki:

     Engel oranlarına sağlık kurulları karar veriyor. babanıza verilen Sağlık kurulu raporunda AĞIR ENGELLİ veya TAM BAĞIMLI yazarsa ve hane gelir kriteri de uygun olursa bakım yardımı alabilirsiniz. Mevcut raporunuzla baş vurduğunuzda düşük olduğunu düşünüyorsanız Sağlık Müdürlüğüne itiraz etmeniz gerekir. İtirazınıza göre hakem hastaneye yönlendirileceksiniz, oranın verdiği karar geçerlidir, değiştirilemez. Tüm yolları deneyip sonuç alamazsanız hukuki yollara baş vurabilirsiniz ancak orada da kararı sağlık kurulu veriyor.

 6. cem diyor ki:

  merhaba adem bey çocugum mental motor ratardasyon epilepsi hastası ağır engelli2adet yüzde 82 sürekli raporu var konuşamaz soltarafında güç kaybı var görme bozukluğu var yüzde 80 kısmibağimlı verdiler kısmı bağimlı olarak maaş kesıldı haklardan faydalanamıyor neyapmam gerekir magdur durumdayız eşim çalışamıyor öfke nobetlerı var özbakımlarını yapamıyor muhattap bulamıyorum

 7. Tuna ÇİÇEKOĞLU diyor ki:

  Sayın Adem Kuyumcu,

  Ben engelli bir vatandaşım. Tarih belirtmeden mi bütün raporlar sisteme işlenebiliyor. Raporun örneği ile bir noter vekaleti verdiğim kişi sisteme işletir mi

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Her türlü resmi işlem için yeni rapor isteniyor. Raporlar yenilendikten sonra sisteme güncel rapor işleniyor. Kısıtlı vatandaş olarak vasi atamanız yoksa vekaleten yapılamaz.

   • Neşe diyor ki:

    Merhabalar ben %90 görme engelliyim raporumu kaybettim Mersin’de oturuyorum burda tekrardan rapor çıkardım fakat %71’e düşürdüler itiraz ettim Adana ya yolladılar orda hakem hastanesi %90 verdi fakat kısmı bağımlı yapmış tam bağımlı olmadığı için evde bakım parası alamıyorum ne yapmam lazım

 8. Özlem Kaan diyor ki:

  Annem yaklaşık on yıldır kronik romatiit artrit hastası 0/57 göz işitme sol ayağı skolyoz uroloji vs altına yapıyor 71 yaşında yatalak ve on yıla yakın ağır engelli raporu vardı her yıl hastalıkları ilerlediği için son iki raporu 090 ağır engelli idi. Nasıl bu sistem oluşturmuşlar ise annemin raporunu bu yıl 0/87 ve kısmi bağımlı yaptılar hu nasıl bı adaletsizliktir. Annem yalnız olduğu için bir bayan olarak boşanmış üç çocuk annesiyim geçim durumum malesef ki yok gerek çocuklarımın küçük olması gerek annemin bir bardak su getirip icemeyecek kadar ağır yataga mahkum banyosu altı yemesi içmesi hep kendim yaptığım için dışarda çalışamıyorum da. Bunu yapanlar bunun hesabını Allah’a verecekler nasılsa onların tuzu kuru bir de sosyal devlet diye göstermelik sistemimiz var galiba..

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Bakım yardımı için tam bağımlı raporuna ve hane gelir kriterine uygun olunması gerekiyor. Bulunduğunuz yerde sağlık müdürlüğüne itiraz etmenizi öneririz.

 9. Şahin yabaci diyor ki:

  Kolay gelsin bende babama engelli raporu çıkardım yatalak ayakda duramiyor babama ben bakıyorum kanser tedavisi görüyor raporda 93 verdiler bakar bağımsız yazıyor ibarede evde bakım maaşı alamazmisiz bu hakszizlik rapora itiraz ettim bekliyorum fakat biz mağduruz burda kurul heyet millete zaten tam.bagimli vermiyor bilerek hep bağımsız yada kısmı bağımlı yav zaten adam hasta olmasa biz niye rapor çıkarmaya çalısali.

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Bakım yardımı için tam bağımlı raporuna ve hane gelir kriterine uygun olunması gerekiyor. Bulunduğunuz yerde sağlık müdürlüğüne itiraz etmenizi öneririz.

   • Mehmet diyor ki:

    Merhaba Adem bey,
    Ben yurt dışında yaşıyorum.Yaşadığım ülkede engelli olarak tanınıyorum.Raporlarımı yeminli tercümana tercüme ettirerek Türkiye ye getirdim ve tam teşekküllü bir devlet hastanesi (Türkiye’de) sağlık kuruluna müracaat ederek engelliliğimin tanınmasını istedim.Gerekli işlem ve kurul toplantısından sonra bana yüzde 83 engelli raporu verdiler.Raporu bu gün görebildim.Raporun açıklamalar bölümü tamamen boş.Yarı bağımlı engelli yazmışlar.Dalga geçer gibi.Benim niyetim Türkiye’de kendime uygun bir araç almaktı.
    Bu konuda ne yapabilirim?.Yardımcı olursanız sevinirim..Selamlar saygılar

    • Adem Kuyumcu diyor ki:

     Merhaba, eğer ortopedik engelliyseniz Aracı kendiniz kullanacaksanız ÖTV ve MTV muafiyetli araç alabilirsiniz. Engelli sürücü belgesi sahibi olanlar engel oranına bakılmaksızın araç alabilirler.

     • Gulten diyor ki:

      Eger bir insan yatağa mahkum ihtayacini başkası yapıyorsa buna nasıl kısmı raporu veriliyor anlamadım adaletsiz Türkiye’nin saçma sistemi

 10. Songül uzun diyor ki:

  Merhaba benim yüzde doksan engelli raporum var haftada üç kez diyaliz görüyorum raporumda ağır engelli ibaresi yok diye engelli maaşı bağlanmadı sosyal hizmetlere müracaat ettik sorduğumuzda eşimin çalışıyor olması sebebiyle ve sigortası olduğundan dolayı bana maaş bağlanmıyor raporum üç ay sonra süresi bitiyor yeni rapor verilirse maaş alabilir miyim

 11. Erdinç diyor ki:

  İyi çalışmalar, Adem Bey. Anneannem Alzheimer hastası, sağlık kurulundan %85 engel oranı ve kısmi bağımlı raporu çıktı. Bu sonuçlarla bakım aylığı alabilir miyiz?

  • kenan diyor ki:

   adem bey benim /80 agırengelli raporumda 20007 almısoldugum raporda agırengelli evet yazıyordu evde bakım parası alıyordum ve 20008 de bana baska hastane agır özürlü hayır yazmıs ve 15 senedir bakım hizmeti alıyordum suan bakım paramı kestiler sen yeni rapor almissin diye ve beni asla 15 senedir uyarmadılar bukonuda cok madurum bana nasıl yardımcı olursunuz birde geriye dönük fayiziyle birlikde gecikme ile birlikde alırız diyorlar bana yardımci olun lütven cok zordurumdayım

   • Adem Kuyumcu diyor ki:

    Merhaba,
    Yaşadığınız sorunla ilgili çok fazla mağdurdan şikayet geliyor.
    Bakım yardımının kesilmesi sebeplerinden biride rapor oranının değişmesidir. Bunu bakım yardımı alanın bildirmesi gerektiği imzalatılan belgede yazmaktadır. Bu maddeye göre faiziyle geri isteyebiliyorlar. Daha önceki yıllarda yaşanan mağduriyeti gidermek için bu geri alma işlemleri iptal edilmişti. Umarım yine iptal edilir ve mağduriyetler ortadan kalkar.
    Devletin farklı kurumlarının takipsizliği be bilgiyi bir birleriyle paylaşmıyor olmaları nedeniyle yaşanan bu mağduriyetin son bulmasını diliyoruz.

 12. Arda diyor ki:

  Arkadaşlar ben de omurilikfelclisiyim yeni rapor çıkardım bama da kısmi bağımlı verildi. Adem bey güzel bir yazı ile cimere yazcak hep birlikte bu sıkıntımızı, bir faydası olur mu ?

 13. Tarık BALCILAR diyor ki:

  18 yaşında ki kızım kas zayıflığı (miyopati) hastası, 2 yıl önceki engelli raporu %56 iken yeni engelli raporunu %25 olarak düzenlendi.Ayrica annesinde yani hanım da aynı irsi hastalığı taşıyor. Onun içinde engelli raporu almak istedik. Efor testinde koşu bandında koşmasıni istediler.Ayakta zor duran insanı koşturmaya kalkıyorlar ve hasta yere düşüyor. Sağlık personeline saldırmak sucta bu Sağlık personelinin insanlara uyguladığı yaptırım suç değilmi.Adi herifler efor testi yapılamadı yazmışlar. Ne yapabiliriz.

 14. Havva özbüküvü diyor ki:

  Selam ben Down sendromlu kızım İçin 17 yaşında iken çözger raporu ile 2020 yılında araç aldım 2 senedir MTV ödemedim. Şimdi elimizde %50 engelli oranı ve TAM BAĞIZmLI yazan yetişkin raporumuz var ama sistemde MTV çıkmış. Bu nasıl olur ? Tam bağımlı demek eski raporlarda ağır engrlli engelli demek değil mi? İtirax için nasıl yol izlemeliyim? Tşk ederim

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   MTV de süreli raporun süresi bittiğinde veya Çözger’e göre 18 yaşına girdiğinde ve rapor oranı düştüğünde MTV işletilir. İtiraz etseniz bile ödemeniz gerekiyor. Maalesef kanunu bilmiyordum demek geçerli mazeret olmuyor. ÖTV hakkınız baki kalıyor ancak MTV ödeniyor.

 15. Emine diyor ki:

  Merhaba, anneminengelli raporunda Parkınson %98 (Parkınson bileteral postral instabilite destekle ayakta duramıyor) – alzheımer %50, kardıyoloji %70 (3.evre kalp yetmezliği %50, distritmi 3.evre%40), iç hastalıkları %20 oran verilmesine rağmen yüzde 100 engel oranı verilmiş fakat kısmi bağımlı olarak yazılmış. Anneme şuanda ablam bakıyor. Bakım aylığına başvurabilmesi içinde tam bağımlı olması gerekiyormuş. Yüzde 100 engel oranı olan açıklamasında ayakta duramadığı belirtilen bir insana nasıl kısmi bağımlı denebilir. Bu konuda ne yapılması gerekir. İtiraz için ilk önce sağlık raporunu aldığımız hastahaneye dilekçe ile başvuru yapmak çözüm olurmu acaba. Yardımllrınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Rapor itirazları bulunduğunuz ilçe veya illerde bulunan İl sağlık müdürlüklerine yapılıyor. Hakem hastaneye yönlendiriliyorsunuz. Hakem hastanenin verdiği karar değişmez karar oluyor.

 16. Mustafa özbölük diyor ki:

  Engelli raporları siyasilerin kararları sonucu veriliyor, kimse boşuna itiraz etmesin itiraz ettikçe haklarınızı kaybediyorsunuz, adalet aramayın, herşeyi yediler bitirdiler ve şimdi gözlerini engellilerin üç kuruşluk maaşına diktiler, en ciddi ameliyat beyin tümör ameliyatlaridir, bu yüzden rapor alanlara bile kısmı bağımlı veriyorlar kısacası sağlık kurulu değil siyasi kurul anlayana

 17. Taner teker diyor ki:

  Ben bir engelliyim hic gelirim olmayan biriyim sadece ufak bi engelli ayligim var be size basvuruda bulunacam ihtiyaç kredisi cekmek istitiyorum ans nasil yardimci olursunuz yasim kirkbir

   • Halit burak diyor ki:

    İtirazların bir işe yaramadığını bildiğiniz halde neden sürekli itiraz esin diyorsunuz Adem bey çoğu madur kişinin bunları şikayet edebileceği başka merciler yok mu ?

    • Adem Kuyumcu diyor ki:

     Merhaba,
     İtiraz etmeden diğer aşamalara geçilemiyor.
     Ayrıca sağlık kurulunda hekimler tarafından verilen raporu, mahkeme değiştiremiyor. Yani bakanlıklar engellilik derecelerini değiştirmedikleri sürece itirazdan başka son çare konuyla ilgili yetkililerin değişmesi ile olabilir.

 18. yasin diyor ki:

  benimde kestiler malesef evde bakım maaşımı %84 ağır özürlü raporum %90a çıkmasına rağmen kısmi bağımlı rapor verdiler 14 senelik omirilik felçliyim hasta bezi sonda kullanmama rağmen bakıma muhtaç değilsin diyorlar itiraz ettim sonuç aynı

 19. Velat diyor ki:

  Annemin %44 engelli raporu vardı engelli kimliğinde sürekli yazıyordu. Engelli maaşı alıyordu, geçen aylarda maaşı kesilip raporunuzun geçerliliği bitmiş rapor düşmüş denilip 35.000lira ceza yazmışlar. Annem heyete girip şimdi %74 engelli çıktı, raporu içeri verdi, gün içinde sosyalden aramışlar cezanın kesintisini yapacağız demişler, bu ceza nasıl silinebilir. Kurumlar arası sıkıntının faturası halka çıkartılması kadar saçma Bi sistem de görmedim. Cezayı nasıl silebiliriz cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Zihinsel engelliliğe bağlı olarak ÖTV muafiyeti hakkı için engelli bireyin ağır engelli ve %90 üzerinde engel oranı olması gerekir. Bu rapora sahip olunsa bile çoğunlukla vasi kararı gerekebilir.

 20. Gulseren diyor ki:

  Selam ben 2020 yılında 41 engelli raporla vergi indiriminden faydalanıp emekli oldum 2021 mayıs ayında kontrole devlet hastanesine şevk ettiler engelli maaşım kesildi hastane 13 heyet raporu verdi bir ay içersinde sağlık müdürlüğüne itiraz ettim pamukkale üniversitesine gitmek istedim ordanda 63 rapor aldım ocak 31 de sgk ya raporumu teslim ettim şimdi size sorum tekrar engelli maaşım baglanirmi buarada maaşım durdurulmuştu

 21. Özlem diyor ki:

  Merhaba Adem bey babam için rapor çıkarttık %88 tam bağımlı olarak sonuç aldık fakat ötv siz araç almak için %90 ve üzeri olması gerekiyormuş. Bu doğru mudur? %88 olsa da tam bağımlı olduğu için faydalanması gerekmiyor mu?

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Kanunda %90 olarak belirtilmiş. Siz babanızın transferini sağlamak amacıyla ÖTV muafiyetli araç alabilmek için yeniden sağlık kurulu raporuna başvurmanızı öneririz. Belki bu durumda %2 lik eksiklik giderilebilir.

 22. Volkan diyor ki:

  Hocam yüzde 42 engelli raporum var.
  Yüzde 25 kronik hastalıktan yüzde 27 ortopedik engelliliğim var.
  Bu durumda ÖTV muafiyet inden yararlanabilir miyim?

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   ÖTV Muafiyetinden yararlanmak için Engelli Sürücü belgesi sahibi olmanız gerekiyor. Yani aracı sürmek için araca bir aparat takılması lazım. Bun dışında tek kol veya tek ayağınızın ampüte olması durumunda da otomatik vites aparat sayılır. Sizin sürücü belgesi sahibi olmadığınız durumlarda %90 ve üzerinde engeliniz varsa yakınlarınız aracı kullanabilir.

  • Ramazan deliaslan diyor ki:

   İyi geceler adem bey benim 20 yaşında zihinsel engelli bir kızım var raporu %70 iken engelli maaş başvurusu için başvurusu üzerine raporumuzu yenilememizi istediler randevu almak suretiyle muayene oldu bütün bölümlere sonuç olarak 55 se indirildi yalnız tam bağımlı ibaresi 3 yazıyor ama kızımın sıkıntıları arttı guatir çıktı sorunlar arttı hala merdivenlerden korka korka iner korkuları arttı bağırma hırçınlaşır inatlaşma arttı bi yükselir diyorken düşmesi şaşırtıcı zaten engelli maaşı da alamadık itiraz etme hakkımız varımıdır 1 yıl önce aldık raporu teşekkür ediyorum

 23. . diyor ki:

  Hocam annem için 80% engelli raporu çıkartık. Kronik hastalığı var ( kanser)
  Raporunda bağımsız yazıyor, aylık maaşı alabilir mi?
  Teşekkürler

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Engelli maaşı alması için başka bir geliri ve sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor.
   Bakım yardımı alabilmesi için de tam bağımlı yazması ve diğer kriterleri sağlaması gerekiyor.

 24. Özcan diyor ki:

  Yüzde90 ve üzeri raporumuz var rapor suremiz bitti ama şuan 12.ayın 31rıne 2022ye kadar rapor sureleri uzatıldı arac almak için rapor geçerlimi

 25. Cemil diyor ki:

  Selam eden bey 2003 beri omurilik felçlisiyim 2004 beri evde bakım maaşı alıyordum eski raporum %60 idi ağır engelli yazısi bakıma muhtaç evet yazısı vardı 2021 yılında . 7
  ci ayında ÖTV araç almak için yeni rapor için sağlık kuruluna başvurduk hastane %92 rapor verdi kısmi bağımlı yazılıydı bu 2022 Şubat ayında evde bakım maaşı dondurulmuş sosyal hizmetler gittim orada itiraz edin dedi il sağlık müdürlüğü verdik itiraz dilekçesi 15 gün içinde belirlenen hastane sağlık kuruluna hakem heyetine gircem buranın kararı değişmez yazmışsınız rapor 2 yıllık ÖTV araç alamadım evde bakım maaşı almam için ne yapabilirim tekrar müracaat etme şansım varmı yoksa 2 yılın dolmasını gerek

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Merhaba,
   Hakem hastane raporlarına itiraz edilmiyor. Rapor süresi dolunca yeniden sağlık kuruluna başvurmanız gerekiyor.
   Engel oranlarının düşürülmesi, tam bağımlı ibaresinin değiştirilmesindeki amacın bakım yardımlarının kesilmesi olarak görülüyor.

 26. Selin diyor ki:

  Mrb Adem bey kardeşim kas hastası süreli %40 engelli raporu var maliye red etti vergi indirimi alamadı kardeşim dava açtı davayı kazanamazsa iki yıl sonra tekrar raporunu yeniliye bilir mi

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Süreli raporlar süresi dolduktan sonra yenilenebilir. Sağlık kurulu kararlarının tıbbı konu olması nedeniyle dava sonucuyla ilgisi yoktur.

 27. Halit Aslan diyor ki:

  Hiç bir soru sormayacağım sadece dükkanımı kapatıp mesleğimi bırakıp kimsem olmadığı için kardeşime baktığım ve hakkımı aramak için senelerce kardeşimi bir o hastaneye bir bu hastaneye götürüp bir türlü bakıma muhtaçtır raporu alamadığım için sitem edeceğim sadece hangi hekime gittiysem hepsi yüzümüze evet anlıyoruz deyip işlemleri yapıp 1 hafta sonra raporu aldığımızda aslında arkamızdan hayır dediklerini her gidişimizde engelli kardeşimle beraber suratımıza Tokat gibi yedik ben burdan sadece şunu söylüyorum bu ülkede adaletin olmadığını artık anladık ve devletten ne kadar destek alsanız bile bir gün o desteğin mislisini sizden talep ettiklerini de anladık işte bu yüzden herkese tavsiyem eğer köyünüz falan varsa bulunduğunuz sisteme kayıtlı evinizi terkedin ve de adeta kaçın hiç bir şekilde adres kaydı oluşturmayın ve devletten kaçmaya uğraşın aksi takdirde sürekli borçlu çıkarılıyorsunuz ve daha fazla mağdur oluyorsunuz ben engelli olan kardeşimide alıp tarla dan geçimimizi sağlıyoruz bizim için devlet hükümet doktorlar ya da adalet kavramı bu ülkede bitmiştir anladık ki bu ülkeden kimsen yoksa ölüme mahkumsundur o yüzden bizde kendi köyümüze hiç bir şekilde adres bile belirtmeden kaçak bir şekilde adeta ölümü beklercesine yaşamaya başladık Allah bizi bu duruma sokanların bin türlü belasını versin .

 28. Saliha diyor ki:

  Merhabalar ben anneme bakıyorum 5 kardeşiz lakin diğer kardeşlerim bakmiyorlar heyete soktum raporu 99 tam bağımlı lakin eşimin aldığı maaş yüzünden bakım aylığı bağlanmadi bu çok saçma deilmi benim eşim anneme bakmak zorunda deio.iki tane çocuğum var annemle 3 diyeyim 😔ben ev işlerine yetişemiyorum çocuklarıma yetmiyorum eşimle ilgilenemiyorum benim bu engelli maaşına bağlanmak için başka yolun varmı acaba bana yardımcı olursnaiz sevinirim

 29. HASAN ÖZKAYA diyor ki:

  Merhabalar ben ablam yüzde 68 zehinsel ağır engelli bakım ücreti almaktaydi ötv de faydalanmak için hastahaneye baş vurduk yüzde 85 bağımsız yazıldığı için maaşı kesildi bunada itiraz ettik hakem hastahanesı yüzde 85 kısmi bağımlı verdi hastamızın vasi mahkeme kararı olmasına rağmen bu durum karşısında itiraz edebilirmiyiz

 30. Özlem diyor ki:

  Adem bey merhaba
  daha önce size yazdığım gibi babama %88 tam bağımlı süresiz rapor verildi. İtiraz ettik rapor %96 süresiz fakat kısmi bağımlı olarak yenilendi. Kısmi bağımlı detayı ötv için engel teşkil eder mi?

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Aracı siz kullanacağınızı anlıyorum. ÖTV her ilde farklı uygulanabiliyor. Bu nedenle bağlı olduğunuz vergi dairesinden bilgi almanızı öneririm.

  • Nazan diyor ki:

   Ozlem hanim bende annem icin ayni sonucu aldim.yuzde 88 ve tam.itirazi nereye yaptiniz.ve sonuc yuzde 96 kismi olunca arac alabildinizmi

 31. Abdullah demir diyor ki:

  Merhabalar adem hocam ben sol omuzumdan lif yırtılması ve kemik kopmasından iki defa ameliyat oldum ilk ameliyatim kapalı ameliyatti ikinci ameliyatimda platin takıldı sağ omuzumdada lif yırtılması var ondanda bir kaç ay içinde ameliyat olacağım sıra bekliyorum bunun için herhangi bir rapor alabilir miyim veya H ehliyeti alabilirmiyim

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   H sınıfı belgeler artık B sınıfına dönüştü ve sürücü belgesine kısıtlama kodları yazılıyor. Kısıtlama getirilen araçları kullanamıyorsunuz. Engelli sürücü belgesi alabilmeniz için sağlık kuruluna girmeniz gerekiyor.

 32. KADİR diyor ki:

  Merhaba Adem Bey.
  Benim 41 yaşında işitme engelli kardeşim var. %71 (işitme ve konuşma) sürekli raporu varken raporu yeniliyor. yeni raporu % 51 işitme olarak veriyorlar. Yeniden rapor alabilmesi için nasıl bir yol izlemek gerek.
  Bilgi verirseniz sevinirim.

 33. Songül diyor ki:

  Merhabalar benim oğlum ağır özürlü %90 raporu var bundan 9 yada 8 ay evel bakım durduruldu yeniden heyete girdim tam bağımlı ibaresi vardı raporda geçmişe dönük paramı verirlermi 8 yada 9 ay alamadım vermezlerse ne yapmam gerekiyor bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

 34. Ethem diyor ki:

  Adem bey öncelikle duyarlı bir şekilde usanmadan herkesle ilgilenmenizi çok takdir ediyorum genelde çok yüzümüze bakılmıyor yazdıklarım da cevap vermeye tenezzül etmiyor. benim şöyle bir problemim var; Antalya’da kamuda görev yapıyorum engelli raporumu (%42) kuruma verdim erken emeklilik için işlemelerini istedim onlar da SGK Antalya il Müdürlüğüne yazdı ama henüz bir değişiklik yok 8 sene önce almış olduğum rapor halen işlenmemiş HİTAP modülüne baktığımda normal vatandaş gibi emekli olacağım görünüyor. sizce ne yapmam gerekiyor? erken emekliliğe tabi oluyor muyum? cevabınız ve ilgi alakanız için şimdiden teşekkürler.

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Son yıllarda yapılan rapor uygulamalarına bakınca yeni bir rapor için başvuru yaptığınızda raporunuzun oranı düşecek gibi görünüyor.

 35. İlker ketre diyor ki:

  Babamın yüzde 19u sol kalça protezi den toplamda yüzde 56 engelli raporu var ve raporda sadece hareket ettirici akşamda taşıt kullanabilir ibaresi ile engelli ehliyeti çıkarttık elimizide ki rapor ve ehliyetle araç alma hakkı için vergi dairesine başvurduk ancak sol kalça protezinin tek başına yeterli olmadığı sol bacakta güç kaybı olduğuna dair ibare isteyerek tekrar raporu hastaneye gönderdiler bu eksik ibarenin düzeltilmesi için en baştan komisyona mi girecegiz buna itiraz etme hakkımız yok mu sonuçta hastanın debriyaj pedalına basamayacagi on görülerek sadece hareket ettirici aksamli araç (otomatik) kullanabileceği ibaresi rapora düşülmüş ve buna binayen kısıtlama kodlarıyla birlikte engelli ehliyeti çıkmış bu konuda ne yapabiliriz

 36. Eren serin diyor ki:

  Merhabalar adem bey ben agustos ayinda kanserden dolayo yuzde 64 engelli raporu aldim 2 yillik. Şimdi 2 yilin sonunda tekrar muracat ettimde oranim duşermi ne kadar duşer ?

 37. Ali diyor ki:

  Merhaba Adem hocam yüzde 90 üzeri rapor ile Ötv muafiyetli arac aldım ama daha sonra rapor sürem bittiği için yeniden rapor aldım yüzde 79 verdiler bu durumda benden geri ötv yi isterler mi?

 38. mehmet ş. diyor ki:

  Merhabalar,

  Annem %73 engelli raporu çıktı süresiz olarak. Kendisinin hiç sgk girişi yok üstüne mal mülk yok geliri de yok. Evde sadece babam asgari ücret ile çalışıyor. Engelli aylığı bağlanır mı ?

 39. kenan blue diyor ki:

  kardesşim bu nasıl sıstem boyle yasa boyle kanunmu olur annem felc gecırdı bır tarafı tutmuyor konusamıyor sadece yatalak deyıl bır odadan dıger odaya gıdıyor hepsı bu 10 yıldr evde bakım maşı alıyorduk ynı rapor aldık kestıler ması 2.cı kısım baglı yazmışlar ulan ne degışdı ne bu kadın 10 yıl oncede boyleydı şuanda boyleeee

 40. Şengül diyor ki:

  Evde bakım maaşını 5 yıldır alıyorum fakat raporun süresi bittiği için yeniledik ama kısmi bağımlı sonucu verilmiş bakım maaşım kesildi rapora itiraz yaptık yeni raporda aynı kısmi çıktı ama engelli olan babamın durumu daha da ağır tam yatağa bağlı bez kullanıyoruz 2 yıldır Yani hastalığının tedavisi yok hastada iyileşme yok daha ağırlaşma var nasıl bu yeni raporlar tam bağımlı çıkmaz itiraz raporunda kısmi yazıyor başka ne yapabiliriz

 41. Mehmet Türeli diyor ki:

  %90 ile araç almışız, sonradan alınan %70 rapor olduğundan vergi dairesi ötv, KDV, mtv leri vergi zayii gecikme zamları ile birlikte iadesini istediğinden,
  Dava açmak için dilekçe örneğini gönderebilir misiniz. Teşekkürler

  • Adem Kuyumcu diyor ki:

   Merhaba,
   rapor değişikliklerini önceden bildirmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili daha önce açılan davalardan sonuç alınmadı.

 42. Hüseyin diyor ki:

  Adem bey merhaba babam %96 görme ve demans (kısmi bağımlı) süresiz raporu var.bu raporla ÖTV siz araç alımından faydalanabilirmiyiz?

 43. Hatice igdeli diyor ki:

  Hayirlı gunler down sendromu 14 yasında kızım hasta bezi raporu yazdırdım doktor bilmediğini ilk defa yazdiğını soyledi ama raporda tanı bölümünü eksik yazmış raporu sistem kabul etmedi düzelttim başhekim onayladığı icin raporu sistemden silemiyoruz dediler ben raporu kullanamiyorum 1 yillik yazıldi bunun bir çözümü yokmudur nasil bir durum anlamadım düzelttik tanı ekledik dediler ama sistem yine kabul etmedi baska brans doktordan vs yazdirmam veya bu rapotun iptali vs mumkun değilmidir

 44. Hatice igdeli diyor ki:

  Hayirlı gunler down sendromu 14 yasında kızım hasta bezi raporu yazdırdım doktor bilmediğini ilk defa yazdiğını soyledi ama raporda tanı bölümünü eksik yazmış raporu sistem kabul etmedi düzelttim başhekim onayladığı icin raporu sistemden silemiyoruz dediler ben raporu kullanamiyorum 1 yillik yazıldi bunun bir çözümü yokmudur nasil bir durum anlamadım düzelttik tanı ekledik dediler ama sistem yine kabul etmedi baska brans doktordan vs yazdirmam veya bu rapotun iptali vs mumkun değilmidir

 45. Yavuz çetiner diyor ki:

  Merhalar Adem bey benim eşim 2023 yılında heyet raporunda bir yıl süreli % 60 oranında engelli çıktı
  01.07.2023 de engelli olarak emekli oldu 25.01.2024 de tekrar heyete girdi raporu % 48 oranında
  süresize çevrildi fakat eşimin 3780 gün sigorta pirim günü vardı % 60 raporda kurtarıyordu % 48 olunca pirim gün sayısı yeterli gelmiyor eşimin emekliliği kesilirmi pirim günsayısını borçlanmayla tamamlarsak devam edermi ayrıca pirim gün sayısını tamamladığımızda aynı maaş oranıyla devam edermi yoksa yenidenmi emeklilik başvurusu yapacağız emeklilik sıfırdanmı başatılır sgk daki arkadaşlara sorduk bu konuda bilgileri yok bu konu hakkında bizi aydınlatırsanız seviniriz saygılar

 46. Saziye diyor ki:

  Merhaba benim 2005 tarihinde almış olduğum %40 engelli raporum var doğuştan kalça cikigindan dolayı şimdi vergi indirim yazısı almak istediğimde benim raporumu yenilenmek gerekiyormuş yenileme olursa oran düşermiş yoksa aynı kalırmış benim engelimde hız azalma yok aksine artma var pantolon yada çorabımı tek giyemiyorum yani egilemiyorum cvp verirseniz sevinirim

 47. Tolga Erkan diyor ki:

  Adem bey merhabalar.Benim girişim Ekim 2006 dan.3838 gün primim var.Ben yüzde 85 rapor ve vergi indirimi ile 2 yıl önce emekli oldum.Yeni aldığım rapor suresiz 53 oldu.Bu durumda emekli maaşının devamı için tekrardan yıl ve prim gibi şartlara bakilirmi yoksa 40 ve üstü olması yeterlimidir.Bunu sormamin sebebi prime yıla bakilirsa 53 için benden 20 yıl 4400 isterse günüm eksik olduğu için maaşım kesilir diye biliyorum.Cevaplarsaniz sevinirim

 48. Celal diyor ki:

  Adem bey merhaba,
  Erişkinler için sağlık kurulu raporu başvurusunda bulundum. İlk hastane %39 verdi. Bazı bölümlerin doktorları hastalıklarımı belirtmeme rağmen net sistem yazmak sureti ile puan vermediler.
  1- Bu doktorlar hakkında nasıl bir hukuki hak talep edebilirim
  2- Rapor yönetmeliğinde başvuru tarihinden itibaren 30 gün içinde rapor tamamlanır yazmasına rağmen, psikiyatri bölümü için muayene tarihi 4 ay sonrasına verildi. Bu konuda yasal hakkımız nedir? Rapor geçersiz sayılır mı?
  Hastalıklarım ve rapor oranı konusunda hastaneler ilgili güvensizliğim var itiraz raporum da düşük çıkarılırsa dava hakkım var mı? Hastalıklarımı tarafsız özel bir doktor yada kurumdan ispat edebiliyor muyum.

 49. osman yıldırım diyor ki:

  iyi günler adem bey bende bir engelli olarak şuanda yaşadığım bir sorun yada mağduriyetimi size arz etmek ve görüşünüzü almak istiyorum . ben 2023 için sağlık kuruluna genel engellilik ve ötv için A hastanesinde heyete girdim oradan istediğim sonuç olmayınca itiraz ile B hastanesinde heyete girdim sonuç değişti fakat açıklama kısmı boş bırakıldığı için düzeltilmesi için sağlık kuruluna gittim tutanak ile sistemdeki mevcut raporu geri çektiler bi kaç gün sonra aynı şekilde sehven açıkla kısmı boş bir daha geri çektiler fakat bu sefer 35 gün süre aşıldığından sisteme müdahale edemediklerini sağlık bakanlığına yazdıklarını cevap beklediklerini söylüyor. benim sizden ricam bu konuda beni aydınlatmanız en son çıkan rapor şuan sistemde mevcut değil yani mevcut kazanılmış bir hak kaybı olurmu yada gerçekten düzeltip yeniden çıkarmı yada açıkla kısmı aynı şekilde boş bırakılıp yeniden verilebilirmi? şimdiden çok teşekkür ediyorum .

 50. Gürhan ERTAN diyor ki:

  Hocam Merhaba Eşimin Göz üzerine %92 raporu vardı daha rapor bu güncelleme olduktan sonra %50 düşürülmüş bu rapor ile ötv mtv araç sisteminden yaralanılmıyor diye duydum ancak somut bir bilgiye sahip değilim kulaktan doğma %40 bile olsa rapor heyetinin vermiş olduğu raporlarda ötv mtv araçlardan muahtır kutucuğuna işaretleme yapıldığı taktirde araç almada sorun yaşamazsinız dediler bu konuda sizin engin bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım iyi çalışmalar diler iyi günler.

 51. Sait diyor ki:

  Adem bey; sağlık kuruluna girerken ne için istiyorsunuz demiştiler raporu bende o zaman engelli işe giriş için demiştim ortopedik 25 astım 20 yüzde:40 raporum var vergi indirimi için başvurdum bir sıkıntı çıkarmı

 52. Osman Konuk diyor ki:

  Mrb Adem Bey,
  71 yaşındaki annemin birçok sağlık problemi vardı ve buz de engelli raporu için başvuru yaptık. Yapılan değerlendirme sonucu
  Kardiyoloji: %30+30
  Göğüs:%20
  Ortopedi:%19
  Fizik:%18
  Dahiliye:%18
  KBB:%6 oran verdi. Bu da baltazar hesaplamasiyla %87’lik bir oran oldu.
  Ancak dosyayı kurula sunduktan sonra annemin tüberküloz testi pozitif çıktı. Göğüs doktoruna gittim oran artışı için ama hiç oralı olmadı. Bundan sonrası için ne önerirsiniz? İtiraz edelim mi? Ayrıca ürolojiye muayene olmamıştı ancak onunla ilgili de bazı problemleri var. Ne yapalım sizce?

 53. Süleyman Keskin diyor ki:

  Merhabalar. %87 Tam Bağımlı engelli raporum vardı. Bakım Aylığı alıyordum. Süreliydi. Yenilemek için başvurdum. ÖTV den de faydalanmak istediğimi söyledim. %94 çıktı fakat kısmi bağımlı olarak. Yeni rapor çıkınca eskisi iptal oluyor mu? İki raporunda başvurma nedeni ve çıkış nedeni farklı. Ne yapmam gerekir.

 54. Abdullah Özay diyor ki:

  Merhaba hocam kolay gelsin,%86 ağır engelli raporumuz vardı yenilemek istedik rapor oranı düştü, şuan heyet toplanmadigi için raporu alamadık itiraz edemedik. Benim sorum, heyete gitmezsek eski rapor geçerliliği devam edermi?

 55. Vahap diyor ki:

  Merhabalar babamın sağ kolu yok yüksek tansiyon ve şeker hastalığı var ama araç için başvurduğumuz da % 80 gibi bir rakam çıkıyor.h sınıfı ehliyet te alamıyor sağ kol yok 90 da vermiyorlar bende suremiyorum ne yapmalıyız? Teşekkürler…

 56. Ayşegül diyor ki:

  Adem bey,
  2022 yılında engelli raporumu yeniledim ve ÖTV indirimden araç almak için müracaat ettim. Sağlık raporunda *özel tertibatlı araç kullanır* yazıyı açıklama kısmında değil de ortopedi doktorun yazdığı yazının altına yazmış.
  Vergi dairesi açıklamada görmediği için red veriyor. Hastanede düzeltelim diyorum. Raporunuz yeni ve raporun içinde yazıyor. Vergi dairesi bize sorduğunda cevabı hastane verir diyor.
  Ortapedi sıkıntım var. Hastane ve bu işlerde uğraşmak ağrılarımı artırıyor. Ben bu konuda nasıl yapabilirim ve nasıl bir yol izlemeliyim? Hastane bize yazı yazsın diyor, vergi dairesi açıklamada yazmadığı için red veriyor.
  Bu konuda çok mağdurum. Bana bir yol gösterirseniz çok memnun olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir