Down Sendromu farkındalık gününde bireylerin ve ailelerinin eşit, adil ve güvenli yaşam hakkı ne durumda, Neler yapılmalı ?

21 Mart Down Sendromu farkındalık gününde Down Sendromlu bireylerin masumiyeti ve sevecenliğinin hepimizin yüreğine yerleştiği günlere kavuşmayı diliyorum.

21 Mart Down Sendromu ile yaşayan bireyler için ;
eğitim hakkını kullanabilme,
doğru sağlık hizmeti alabilme,
bir işte çalışabilme,
spor, sosyal ve kültürel hayatın içinde yer alabilme imkanlarının sağlanması için yetkililerin ve toplumun farkındalığını arttırma günüdür.

Hayatın her alanında var olabilmeleri için hak temelli yaşam mücadelesinin verilmesi gereken gündür.

Bir insan Down Sendromlu olduğu için kutlanmaz.
Kutlamadan söz etmek, kutluyor olmak, sorun yokmuş gibi davranmak, onları yok saymak, sorunlarının üzerini örtmektir.

Farkındalık diye eğlenceye dayalı etkinlikler yapmak, Downlu bireyi eğlenceli göstermek, sorunlardan bahsedilmesinin önüne geçmektedir.

Ancak gerçekte Downlu bireyler ve aileleri için hayat çok zordur ve yıllardır sözler verilmesine rağmen başta eğitim, rehabilitasyon, bakım hizmetleri olmak üzere istihdam, spor, sanat ve kültürel alanlarda yer alabilmeleri için gerekenler yapılmamaktadır.

Bugün sorunların çözümü için ciddi adımlar atılmasını talep etme günüdür.

Öncelikle her insan kendine Down Sendromlu birini gördüğünde ne yaptığını sorsun, yaşam hakkına, eğitim alma hakkına, çalışma hakkına ne kadar saygı gösteriyor olduğunu sorgulasın.

Down cafe gibi yerler, Down Sendromlu bireyleri bir araya toplayıp seyirlik hale getirmek, ötekileştirmektir. Yapılması gereken her cafe de bir down sendromlu bireyin tipik gelişen insanlarla birlikte çalışabilmesini sağlamaktır.

Down Sendromlu bireyler için damatsız düğün gelinsiz düğün temsili düğünler yapmak onları kandırmaktır. Bu etkinliklerden sonra ruhsal sorunları başlar, ayrıca cinsel istismar hedefi haline gelir. Bu tür etkinlikleri yapmak yanlıştır. 

Bir arada yaşamı savunmak hepimizin görevidir.
Down sendromluların ötekileştirmeden, gelecek kaygılarını ortadan kaldırarak, anayasal haklar ve tüm insan haklarından eşit yararlanabildikleri bir ülke olmamızı diliyorum.

Tüm canlılar bir birinden farklıdır ve
Hayat farklılıklarla birlikte yaşayınca çok daha güzeldir.

Adem Kuyumcu

Engelli Bakım Rehabilitasyon İletişim ve Erişilebilirlik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir