Down Sendromlu bireylerin iyiliği için yapılması ve yapılmaması gerekenler

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Gününde Down Sendromlu bireylerin de eşit ve adil eğitim hakkına, saygın yaşam hakkına kavuşmaları için hükumetten sorunların çözümünü, belediyelerden doğru hizmetler ve imkanlar sunmalarını bekliyoruz.

Down sendromlu bireyler farklı zeka seviyesi, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılık ve kromozom anomalisidir.

Yeteneklerini ortaya çıkarıp kullanabilmeleri için erken yaşta doğru eğitim programlarından, alternatif terapilerden ve algılarına uygun oyun gruplarından faydalanırlarsa, ileri yaşlarda birçok alanda başarıya ulaşıp, toplumsal yaşamın içinde yer alabilirler.

● Down sendromlu bireyler gelinlik giymek istiyorsa gerçekten evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyordur. Bunun neden olamayacağı açıkça anlatılmalıdır. Down sendromlu bireyin ve ailelerin talebiyle gelinlik ve damatlık giydirilerek yapılan temsili düğünlerden sonra gerçekte bir eşin olmayışı, bireyin kandırılmış olduğunu anlamasından sonra ruhsal sorunlarının oluşmasına ve cinsel istismar hedefi olmasına sebep olur. Bu sözde düğünleri yapanlar bireyin hayatına onarılamaz zararlar vermektedirler. Bu etkinliklerin haber yapılması yenilerinin talep edilmesine sebep olmakta ve sorun giderek artmaktadır.

● Down sendromlu bireyleri bir cafede veya iş yerinde toplayıp çalıştırmak izole etmektir, ayrımcılıktır, yanlıştır. Doğru olan yöntem her işletmede tipik bireylerle birlikte enaz bir Down sendromlu birey çalıştırmak ve her işletmenin herkes için erişilebilir olmasını sağlamaktır.

Hükumet ve belediyeler başta olmak üzere toplumu oluşturan herkesin Down sendromlu bireylerin ve ailelerinin eşit ve adil yaşam hakkına saygı gösterip hayata katılımlarına destek olmaları gerekmektedir.

Adem Kuyumcu

Erişilebilirlik ve İletişim Danışmanı

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir