Bakım yardımları neden kesiliyor?

Bakım yardımlarının kesilmesi değil adil ve doğru şekilde verilmesi sağlanmalıdır.

Bakım; bakılan için zor bir durum olduğu gibi bakan içinde profesyonellik gerektiren çok zor bir iştir.

10 milyondan fazla engelli olan ülkemizde muhtaçlık seviyesi altında olduğunu ve başka birinin bakımı ile hayatta kalabildiğini ispatlayan 530 bin vatandaşa bakmak üzere bakanlık tarafından bakım yapan kişilere 1.800 lira bakım yardımı verilmektedir.

Bakım yapan vatandaş (çoğunlukla anne, kız evlat, kız kardeş veya bakımı üstlenen Kadınlar) başka bir iş yapamadığı için maddi olarak büyük zorluklar içinde yaşam mücadelesi vermektedir.

Bu durum bakılan vatandaşın da yaşam ve bakım kalitesinin yetersizliğine sebep olmaktadır.

Ekonomik kriz dönemlerinde hükümetlerin tasarruf kapsamında yardımları kestikleri görülmektedir.

Bu kesintiyi siyasi eleştiri almak istemedikleri için farklı yöntemlerle yaparlar. En karşılaşılan yöntem sağlık kuruluşlarına yollanan genelge ile kriterlerin değiştirilmesi yöntemidir. Sağlık kurulu raporlarında yapılan değişiklikle maaşlar kesilir.

Bize ulaşan yoğun şikayetlerden biri bunun örneğidir. Yüzde 74 tam bağımlı raporu olan bireyin yeni raporunda oran yüzde 85 ‘e yükseldi ancak Kısmı Bağımlı yazıldığı için tek geçim kaynağı olan bakım yardımı kesildi.

Bakım yardımı kriteri hayata bağımsız katılıma, günlük yaşamsal ihtiyaçlarını başka birinin desteğiyle yapabilme kriterine göre belirlenmelidir.

Bakılan kişinin ve bakım yapan kişinin geliri kriter olmaktan çıkartılmalıdır. Bakım yapan kişilere profesyonel bakım eğitimi verilmeli, sigortaları yapılmalı, bakımını yaptıkları kişinin vefatı halinde o işi sürdürmeleri sağlanmalıdır.

Bakım yapan kişilere bakım merkezine ödenen rakam kadar bakım maaşı verilmelidir. Özel bakım merkezine 1 kişinin bakımı için aylık 2 asgari net ücret ödenirken , evde bakım yapan kişiye sigortası dahi olmadan sadece 1.800 lira ödenmesi adil değildir.

Evde bakımı yapılamayan, hareketlerini kontrol edemediği için kendine, bakım yapana ve diğer aile bireylerine farkında olmadan zarar veren tüm vatandaşların bakım merkezlerinde bakımı sağlanmalıdır.

Evde bakım konusunda başarılı olan ülkelerin farklı evde bakım hizmeti modelleri ülkemizde de başlatılmalıdır. Engelli ve yaşlı bakım sigortası hakkında çalışmalar yeniden başlatılmalıdır.

Adem Kuyumcu

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Uzmanı

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir